سیستم عامل پای ابر

پای ابر ۲.۴ اینجاست!

سلام به پای ابری های عزیز ما؛ پای ابر با نگارش جدید ۲.۴ منتشر گردید و هم اکنون شما می توانید آن را از اینجا دریافت نمایید؛ ما تو این مطلب قصد داریم بخش های جدیدو به شما معرفی نماییم.

ظاهر جدید

پای ابر ۲.۴ برخلاف نسخه ۲.۳ ظاهر دیگری دارد و بعضی بخش ها حذف شدند و همچنین بخش های جدید و کاربردی به آن اضافه شدند که ما به آنها خواهیم پرداخت.

نمای جدید از میزکار

پای ابر ۲.۴
پای ابر ۲.۴

میزکار در نگارش جدید تغییرات مهمی داشته نظیر حذف نوار بالایی قبلی که یک منوی ساده بود و به جای اون یک نوار فوق العاده کاربردی اضافه شده که شامل بخش های زیر می باشد:

 • بخش سمت چپ ناظر: شامل تنظیمات خاموش/روشن کردن، آیکون صفحه کلید مجازی، آیکون وضعیت باتری و درصدآن و …
 • بخش میانی: ساعت آنالوگ
 • بخش سمت راست ناظر: شامل ویجت یادداشت ها، رویدادها، فیدخوان

برنامه های اجرا شده

یکی از مشکلات نسخه قبلی پای ابر نبود نمایش برنامه های اجرا شده بود و این قضیه بسیار آزاردهنده بود اما بر اساس پیشنهادات کاربران پای ابر این بخش با ابزارهای xdotool و wmctrl اضافه گردید و به صورت گرافیکی عرضه شد.

ساعت آنالوگ

ساعت آنالوگ
ساعت آنالوگ

ساعت آنالوگ یک امکان دیگر هست که به پای ابر ۲.۴ به همراه دو پوسته روشن و تیره اضافه گردید.

یادداشت ها

یادداشت ها
یادداشت ها

بخش یادداشت ابتدابه صورت پویا اضافه گردید اما با وجود مشکلاتی که در ذخیره سازی داشت فعلا حذف شد اما الان می توانید به راحتی کارهای خود را در بخش یادداشت های ایستا بنویسید؛ یادداشت های پویا ممکن است در بروزرسانی های ۲.۴ اضافه شود.

رویدادها

پنل رویدادها
پنل رویدادها

پنل رویدادها شامل:

 • تنظیم صدا: این بخش قرار است به زودی به آن تنظیم روشنایی صفحه نمایش و روشنایی چراغ های صفحه کلید اضافه گردد.
 • نمایش وضعیت آب و هوا: در این ویجت وضعیت آب و هوای تهران مشاهده می گردد اما کافیست برنامه «باد» را باز کنید و شهر خود را وارد نمایید تا به شهر شما تغییر کند.
 • تقویم جلالی یا میلادی: به صورت پیش فرض روی تقویم میلادی تنظیم شده است اما اگر زبان را فارسی کنید خودکار وارد تقویم جلالی می شوید همچنین قابلیت تنظیم روی تقویم جلالی یا میلادی به صورت دستی وجود دارد.

فیدخوان «پارسی را پاس بداریم: خوراک خوان»

خوراک خوان
خوراک خوان

خوراک خوان مشابه اندروید به پای ابر برای جذابیت بیشتر به پای ابر اضافه گردید؛ این خوراک خوان به صورت پیش فرض روی وب سایت زومیت تنظیم شده است اما این مسئله انحصاری نیست هدف ما دور بودن پای ابر از مباحث سیاسی است اما اگر می خواهید خوراک خوان تغییر کند می توانید آن را به وب سایت مورد نظر خود تغییر دهید.

سایت های رسمی سیاسی هم بخش خوراک خوان های آنها روی پای ابر تست شده و سازگار می باشند و ما قصد داریم سازگاری را بیشتر نماییم یا در آینده خوراک خوان اختصاصی توسعه دهیم.

پشتیبانی چند پوسته ای «تمی»

پای ابر از انواع تم های همگانی، پوسته، آیکون، پنجره ها، برنامه ها، اشاره گر موس و … پشتیبانی می کند.

برای تغییر تم میزکار کافیه وارد برنامه تنظیمات شوید:

سپس از بخش تم ها اقدام نمایید.

 • تم های برنامه ها «Application»: این نوع تم ها نوار بالای پنجره ها را که مدیریت پنجره آن را ایجاد کرده است را شخصی سازی می کنند؛ مدیریت پنجره OpenBox مدیریت پنجره پیش فرض پای ابر می باشد این بدان معناست که شما می توانید بدون هیچ محدودیتی تمام تم های مخصوص OpenBox را برای پای ابر منتشر نمایید.
 • تم های پنجره ها «Window»: این تم ها رنگ و شخصی سازی داخل پنجره ها را به عهده می گیرند و با QML توسعه داده می شود؛ این بخش بومی پای ابر است و دارای یک فایلی به نام WindowTheme.qml می باشد که شامل اطلاعاتی نظیر رنگ قلم، رنگ پنجره و … است.
 • تم های آیکون «Icon»: تم های آیکون به نوع آیکون های پای ابر اشاره دارد و ساختار آن هم بومی است و با دیگر لینوکس ها متفاوت است.
 • تم های اشاره گر موس «Cursor»: این نوع تم ها اشاره گر موس را شخصی سازی می کنند و بومی نیستند؛ شما هر تم اشاره موس توسعه یافته برای لینوکس را می توانید برای پای ابر استفاده نمایید.
 • تم های پوسته «Shell»: این نوع تم ها اساس کل میزکار را شخصی سازی می کنند مثلا می توانند ظاهر میزکار را شبیه به ویندوز کنند یا شبیه به اوبونتو و …؛ این تم ها مانند تم های پنجره با QML نوشته می شوند منتهی فقط اطلاعات پایه نیستند بلکه کل ساختار می باشند.
 • تم های همگانی: در صورتی که یک تم تمام تم های مورد نیاز را داشته باشد می تواند یک تم همگانی هم داشته باشد تا در صورت کلیک روی آن تمام تم ها اعمال شوند و دیگر لازم نیست کاربر به صورت جداگانه اقدام به تغییر تم ها نماید.

تم اوبونتو

از آنجا که کاربران زیادی به اوبونتو کار می کنند و از سبک آن لذت می برند ما هم تصمیم گرفتیم به صورت اختصاصی بخش های زیاد آن را برای پای ابر پیاده سازی کنیم.

بخش ورود

بخش ورود با تم اوبونتو
بخش ورود با تم اوبونتو

ما سعی داشتیم چیزی شبیه به اوبونتو به عنوان تم تقریبا کامل توسعه دهیم نه کاملا شبیه به اوبونتو؛ این تصویر بالا صفحه ورود کاربران با تم اوبونتو می باشد.

میزکار با طعم اوبونتو

میزکار هم سبکی مشابه اوبونتو دارد اما کاملا شبیه به اوبونتو نیست از آنجا که خیلی ها عاشق میزکار یونیتی بودند بخشی از قسمت های آن شبیه به یونیتی است مثل منوی برنامه ها:

منوی برنامه ها

منوی برنامه ها با تم اوبونتو در پای ابر ۲.۴
منوی برنامه ها با تم اوبونتو در پای ابر ۲.۴

منوی برنامه ها در حالت معمولی در وسط قرار دارد اما این بخش در پوسته اوبونتو شخصی سازی شده است و ما آن را به سمت بالا بردیم تا شباهی گرچند اندک به یونیتی داشته باشد.

پنجره ها شبیه به تم اوبونتو جدید

تم پنجره نوار بالای پنجره ها هم با اوبونتوی فعلی تنظیم شده است اما بعضی دوستان پیشنهاد تم نوار پنجره یونیتی را دادند که ممکن است آن هم اضافه گردد.

پشتیبانی از آیکون تم های اوبونتو

مدیریت فایل ها
مدیریت فایل ها

آیکون تم های اوبونتو با نام Yaru هم به صورت اختصاصی در پای ابر توسعه می یابند.

تم مک

تم مک در نگارش ۲.۴ فعلا در بخش نواربالایی پنجره ها اضافه شده است اما ممکن است به زودی کاملتر شود.

برنامه های جدید

برنامه های کاربردی جدیدی به پای ابر ۲.۴ اضافه شدند که بسیار مهم بودند نظیر:

 • برنامه آینه: این برنامه وب کم مخصوص پای ابر می باشد که به صورت بومی با QML توسعه یافته است.
 • مرورگر بومی جویا: ما برای حفظ امنیت کاربران پای ابر و سرعت بیشتر و همچنین جایگزین مناسب کرومیوم در رزبری پای مرور جویا را به صورت بومی ارائه دادیم؛ این مرورگر البته به قصد جایگزینی کرومیوم طراحی نشده است و بسیار ابتدایی است.
 • مدیریت فرآیند: شما می توانید به وسیله این برنامه فرآیندهای اجرا شده در پای ابر را مدیریت نمایید.
 • ایمیل ابری: این نوع ایمیل جایگزین ایمیل های امروزی است و بر پایه پروتکل وب به صورت رمزنگاری شده اطلاعات را منتقل می نماید؛ اطلاعات با رمزنگاری نامقتارن ارسال می شوند و این بدان معناست که هیچ کس جز کاربر نهایی نمی تواند اطلاعات را ببیند.
 • ابزارهای رمزنگاری نامقارن: ما برای افزایش امنیت کاربران در پای ابر ابزارهای رمزنگاری و رمزگشایی نامقارن ارائه دادیم تا کاربران حتی در نا امن ترین شبکات اجتماعی بتوانند اطلاعات محرمانه به هم ارسال کنند؛ بدهی است هیچ احدی نمی تواند جز کاربر دریافت کننده اطلاعات را رمزگشایی نماید.
 • ابزارهای اتصال به ابر جدید: در پای ابر جدید ابزارهای اتصال به ابر جدیدی اضافه شده اند که دیگر کل فایل های شما را پوشش می دهند و امنیت بالاتری دارند نسبت به درایو های ابری.
 • برنامه همگام سازی: در نگارش های قبلی همه برنامه ها غیرمتمرکز بودند اما در پای ابر جدید همه ابزارهای پای ابر به یک سکوی آنلاین ابری متصل می شوند و توسط یک برنامه همگام سازی اطلاعات شما نظیر نام کاربری، رمزعبور و کلید عمومی ارسال می گردد؛ شما با همگام سازی می توانید از کل خدمات ابری استفاده نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.