برنامه نویسی در پای ابر

برنامه نویسی – زبان ها

سلامی دوباره به پای ابری های عزیز؛ این مطلب اولین قسمت از دوره آموزشی برنامه نویسی در پای ابر می باشد؛ پیش از شروع می خواهیم ابزارهای برنامه نویسی را به شما معرفی نماییم.

زبان برنامه نویسی

برنامه های نوشته شده در پای ابر با زبان های مختلفی توسعه می یابند اما در میان آنها پایتون بیشترین پشتیبانی را دارد و همچنین برنامه های پای کیوت – کیو ام ال پشتیبانی کامل را دارا هستند.

چهارچوب پای ابر

چهارچوب پای ابر شامل ابزارها و کتابخانه هایی است برای توسعه برنامه های بومی پای ابر؛ چون این توزیع در یک محیط شنی (SandBox) قرار دارد برنامه نویسان بایستی از کتابخانه برای بالابردن سازگاری استفاده نمایند.

این چهارچوب با زبان پایتون توسعه یافته است و قصد ما در آینده توسعه آن برای زبان های دیگر خواهد بود.

پایتون

نمونه ای از یک برنامه پای کیوت + کیو ام ال
نمونه ای از یک برنامه پای کیوت + کیو ام ال
 • پای کیوت ۵ به همراه کیو ام ال (پیش نصب): چهارچوب گرافیکی پای کیوت با نگارش ۵ ام در پای ابر به صورت پیش فرض نصب است و همچنین ابزارهای کیوت مخصوص زبان سی پلاس پلاس؛ برنامه های بومی پای ابر با پای کیوت ۵ به همراه ظاهر گرافیکی شکل با QML توسعه می یابند؛ شما با زبان پایتون به همراه پای کیوت برنامه گرافیکی خود را می نویسید و بخش ظاهری آن را با انعطاف پذیری بالا با QML طراحی می کنید؛ این نوع برنامه ها بالاترین پشتیبانی را در پای ابر دارند.
پای کیوت ساده
پای کیوت ساده
 • پای کیوت ۵ ساده (پیش نصب): پای کیوت ساده به جای استفاده از زبان نشانه گذاری QML از حالت ساده پای کیوت با ظاهری فوق العاد خشک و ساده استفاده می کند؛ در صورتی که می خواهید یک برنامه کاربردی و ساده توسعه دهید پای کیوت ساده می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.
 • پای ساید به همراه کیو ام ال: پای ساید مستقیا توسط شرکت نوکیا که توسعه دهنده و مالک اصلی کیوت است توسعه می یابد و این امکان را به شما می دهد تا برنامه های متن بسته و پولی را بدون نیاز به دریافت پروانه نشر منتشر کنید؛ منتهی در قضیه QML کمی سخت تر عمل می کند.
 • پای ساید: ساختار پای ساید (بدون کیو ام ال) مشابه پای کیوت است اما تفاوت هایی هم با آن دارد ولی سازگاری آن نسبت به هم در پای ابر یکسان است.
 • کیوی: شما می توانید برای پای ابر برنامه های نوشته شده با کیوی را هم ارائه دهید این نوع برنامه ها قابلیت تم دهی ندارند و همچنین لازم است از دیالوگ های خود کیوی استفاده نمایید.
 • پای گیم: پای ابر بسیار عالی پشتیبانی می شود؛ شما به وسیله آن می توانید بازی های دو بعدی بسازید و منتشر کنید.
 • پاندا۳: با این چهارچوب می توانید بازی های سه بعدی بسازید و آن را در پای ابر اجرا کنید.
 • تی کی اینتر: تی کی اینتر ساختاری ساده دارد شبیه به پای کیوت ساده و برای برنامه های نه چندان گرافیکی و سبک استفاده می شود؛ این چهارچوب گرافیکی به راحتی در پای ابر قابل نصب و استفاده است.

سی شارپ

 • ویندوز فرم: این نوع برنامه های بومی ویندوز توسط لایه Mono قابل اجرا خواهند بود اما از چهارچوب ابر پشتیبانی نمی شود.
 • جی تی کی شارپ: شما می توانید با چهارچوب سازگار تر با لینوکس با نام جی تی کی در سی شارپ برنامه های گرافیکی مخصوص پای ابر را توسعه دهید.
 • یونیتی: یونیتی بالاترین پشتیبانی را نسبت به دیگر چهارچوب ها برای توسعه بازی در پای ابر دارد؛ شما به راحتی می توانید بدون داشتن حتی Mono بازی های خودتان را برای پای ابر با یونیتی توسعه دهید.

سی/سی پلاس پلاس

 • کیوت (پیش نصب): برنامه های کیوت به راحتی در پای ابر همانند پای کیوت توسعه یافته و قابل استفاده می باشند؛ این برنامه ها سازگاری بالایی دارند اما هنوز چهارچوب پای ابر را پشتیبانی نمی کنند.
 • جی تی کی: شما می توانید برنامه های جی تی کی را هم در پای ابر توسعه دهید و از آنها استفاده نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.