جایگزین ویندوز

نقد و برسی پای ابر توسط بنیاد Distrowatch

سیستم عامل پای ابر

پای ابر یکی از آخرین توزیع هایی بود که به لیست انتظار DistroWatch اضافه شد. این پروژه از خود به عنوان یک سیستم عامل (ابر پایتون) یاد می کند، یک توزیع لینوکس که بیشتر با زبان پایتون نوشته شده است. این پروژه که اعلام می کند در ایران با پشتیبانی چند زبانه توسعه یافته است، بر روی رایانه های x86_64 و دستگاه های 64 بیتی Raspberry Pi اجرا می شود.

وب سایت پروژه اشاره می کند که پای ابر یک پلتفرم نوشته شده با پایتون است که میزکار و برنامه هایی را ارائه می دهد که می توانند بر روی هر توزیع لینوکس اجرا شوند در حالی که سیستم عامل پای ابر یک سیستم عامل مبتنی بر دبیان است که نرم افزار پای ابر را اجرا می کند. طبق گزارش ها، سیستم عامل می تواند به صورت محلی نصب شود یا از رسانه زنده مانند فلش اجرا شود. محیط دسکتاپ شبیه KDE Plasma است اما یک محیط سفارشی به نام باران است که پروژه می گوید در پایتون با استفاده از چارچوب Qt نوشته شده است.

من مطمئن نبودم که وارد این آزمایش شوم که چگونه همه اینها به رایانش ابری یا خدمات مرتبط است. اصطلاح “ابر” در وب سایت پروژه پرتاب می شود، اما بدون نشانه روشنی از تأثیر این موضوع بر کاربر نهایی. تصمیم گرفتم پروژه را تست درایو بدهم و ببینم آیا می توانم آن را پیدا کنم.

فایل ISO سیستم عامل پای ابر یک فایل کوچک با حجم 447 مگابایت است. سیستم زنده همیشه در مراحل اولیه راه‌اندازی به مدت 90 ثانیه متوقف می‌شد در حالی که منتظر systemd بود تا هشدار بدنام خود را “یک شروع کار در حال اجرا است…” مرتب کند. پس از آن، توزیع به سرعت بوت شد و دسکتاپ باران را نمایش داد که به دلیل چارچوب و تم مشترک Qt در نگاه اول بسیار شبیه به KDE Plasma است.

برداشت های اولیه

محیط دسکتاپ از طرح بندی دو پنل استفاده می کند. یک پنل نازک در بالای صفحه نمایش قرار داده شده است. این شامل یک منوی برنامه و یک منوی سیستم در سمت چپ و یک سینی سیستم در سمت راست است. پانل پایین ضخیم تر است و همچنین شامل یک منوی برنامه در سمت چپ است. نمادهای راه اندازی برنامه ها در امتداد پانل پایین قرار گرفته اند.

یکی از اولین چیزهایی که در مورد پای ابر متوجه شدم این است که تمام CPU موجود را مصرف می کند، حتی زمانی که در دسکتاپ بیکار بنشینید. من قصد داشتم دلیل باز کردن یک ترمینال را بیابم و سعی کردم دستوراتی مانند top، ps و free را اجرا کنم که امیدوارم بر آنچه در پس‌زمینه اجرا می‌شود، روشن شود. هیچ یک از این دستورات در سیستم عامل پای ابر وجود ندارد. دستور man و بسیاری دیگر از برنامه های خط فرمان رایج نیز وجود ندارند. دستور ls کار می کند، اما هیچ فلگ خط فرمانی را شناسایی نمی کند (“ls” کار می کند، اما “ls -l” نمی کند). به عبارت دیگر عملاً هیچ برنامه خط فرمان مفیدی مانند یونیکس برای کمک به انجام کار یا عیب یابی مشکلات موجود نیست.

تلاش برای اجرای برنامه های خط فرمان رایج

بعد من برنامه فرآیند توزیع را باز کردم. این ابزار برنامه های میزکار را که در حال حاضر باز هستند و در گذشته باز شده اند فهرست می کند. مطمئن نیستم که آیا این نشان می‌دهد که اطلاعات فرآیند به صورت دوره‌ای پاک نمی‌شوند یا اینکه پنجره‌های بسته برنامه زمانی که ناپدید می‌شوند واقعاً خاتمه نمی‌یابند. هیچ CPU یا استفاده از حافظه در برنامه فرآیند نمایش داده نمی‌شود، که تعیین اینکه چه چیزی تمام منابع CPU موجود را مصرف می‌کند دشوار است.

در حال نصب

هنگامی که نصاب پای ابر برای اولین بار بارگیری می شود، یک پنجره خوش آمدگویی ظاهر می شود. این پنجره شروع فرآیند نصب را پیشنهاد می کند. نصب کننده گرافیکی است و به اندازه کافی خوب با دعوت نامه های واضح برای ایجاد نام کاربری و رمز عبور شروع شده است. از ما خواسته می شود که زبان مورد نظر خود را با گزینه های انگلیسی یا فارسی انتخاب کنیم. به ما این فرصت داده می شود که حساب مهمان را فعال/غیرفعال کنیم. نصب کننده پرسید که آیا می خواهیم نام، آدرس ایمیل و شماره تلفن ارائه دهیم. این مرحله آخر غیرعادی است و دلیل درخواست این اطلاعات ذکر نشده است.

با استقبال نصاب سیستم

نصب کننده چند ویژگی ناخوشایند دارد. به عنوان مثال، فشار دادن کلید Tab معمولاً به جای قسمت بعدی، فوکوس را به فیلد قبلی روی صفحه بازمی‌گرداند. در مواقع دیگر به نظر می رسد یک مکان تصادفی انتخاب می شود. این باعث می شود ناوبری در اینترفیس سخت تر شود. مشکل بزرگتر این است که وقتی نصب کننده بسته می شود، بلافاصله سیستم عامل را خاموش می کند. این بدان معناست که اگر پنجره را ببندیم یا روی دکمه لغو در هر نقطه کلیک کنیم، سیستم خاموش می شود. بدتر از همه، تکمیل تمام مراحل نصب باعث می شود که نصب کننده فوراً خاتمه یابد که به نوبه خود رایانه را خاموش می کند. من چهار بار مراحل نصب کننده را طی کردم و هر بار با رسیدن به صفحه نهایی، نصب کننده خاموش شد و بقیه سیستم را با خود برد.

به طور خلاصه، من فقط زمانی می‌توانستم از سیستم عامل پای ابر استفاده کنم که از رسانه زنده در حال اجرا بود و پنجره نصب کننده سیستم همیشه باید در پس‌زمینه باز باشد وگرنه سیستم بلافاصله خاموش می‌شود.

برنامه های کاربردی گنجانده شده است

سیستم عامل پای ابر با مجموعه کوچکی از برنامه‌های کاربردی عرضه می‌شود، اگرچه اکثر آنها به نظر سفارشی هستند، اما نسخه‌های کوتاه‌شده برنامه‌های محبوب. ابزارهایی مانند ماشین حساب، تقویم و مدیریت فایل به ما داده شده است، اما ابزارها بسیار ساده هستند. مدیریت فایل فقط پوشه‌ها و فایل‌های موجود را فهرست می‌کند و به نظر می‌رسد در قابلیت‌هایش فقط مشاهده است. تقویم نیز تاریخ ها را نشان می دهد، اما به نظر نمی رسد قادر به تنظیم قرار ملاقات یا همگام سازی با خدمات آنلاین باشد. یک مرورگر وب سفارشی وجود دارد که چند کار را متفاوت انجام می دهد. دکمه های اصلی و نوار آدرس در پایین پنجره مرورگر قرار می گیرند. وارد کردن یک آدرس در نوار، مانند linux.com یا distrowatch.com، یک جستجو را آغاز می کند و نتایج جستجوی وب را به جای سایتی که درخواست کرده ایم به ما نشان می دهد. این امر باعث می شود که با تایپ یا چسباندن یک آدرس در مرورگر، بازدید مستقیم از یک URL خاص غیرممکن باشد.

پنل تنظیمات

توزیع دارای یک پنل تنظیمات است که تعداد انگشت شماری از ماژول های پیکربندی سفارشی را به ما ارائه می دهد. ابزارهایی وجود دارد که به ما در مدیریت حساب های کاربری، اتصال به شبکه های بی سیم محلی، تغییر وضوح صفحه نمایش سیستم و تنظیم موضوع دسکتاپ کمک می کند. تنظیم رزولوشن دسکتاپ یا تم نیاز به راه اندازی مجدد سیستم برای اعمال تغییرات دارد.

مدیریت نرم افزار

یک مدیر بسته همراه پای اب وجود دارد. این برنامه تمام برنامه های دسکتاپ نصب شده را در یک تب و لیستی از برنامه های موجود را در تب دوم نشان می دهد. فقط دو برنامه در لیست برنامه های موجود وجود دارد: بله و شاد. هر دوی این برنامه ها به سادگی به عنوان برنامه های پیام رسانی توصیف می شوند. به نظر نمی رسد راهی برای دریافت به روز رسانی نرم افزار برای سیستم پایه یا برنامه های دسکتاپ وجود داشته باشد.

مدیر نرم افزار

سخت افزار

وقتی آزمایشی خود را شروع کردم، سیستم عامل پای ابر را در یک دستگاه VirtualBox اجرا می کردم. این سیستم، علیرغم مصرف تمام منابع CPU موجود، سریع و خوشایند برای پاسخ دادن سریع بود. برنامه های جدید به اندازه کافی سریع باز می شوند من گمان می کنم که کل مجموعه نرم افزار پای ابر از RAM اجرا می شود. دسکتاپ قادر به تغییر اندازه خودکار برای مطابقت با پنجره VirtualBox بود که مورد استقبال قرار گرفت.

با توجه به ابزارهای محدود ارائه شده، نتوانستم بررسی کنم که توزیع چقدر از حافظه استفاده می کند یا نرم افزار اصلی آن چیست. با این حال، با دیدن پیام هشدار systemd در هر بوت و دانستن اینکه توزیع مبتنی بر Debian 10 است، فکر می کنم حدس منصفانه است که بگوییم systemd init و Linux 4.19 احتمالا استفاده می شوند.

در اواخر هفته سعی کردم سیستم عامل پای ابر را روی لپ تاپ خود اجرا کنم، اما نتوانستم سیستم عامل را در حالت Legacy BIOS یا UEFI بوت کنم. این کار آزمایشی من را به اجرای سیستم عامل پای ابر در یک ماشین مجازی محدود کرد.

نتیجه گیری

وقتی برای اولین بار شروع به کاوش در سیستم عامل پای ابر کردم، این پروژه باعث شد به snakeware فکر کنم، اما با تمرکز بیشتر روی میزکار و برنامه های وب. هر دو پروژه به شدت به پایتون برای جایگزینی برنامه‌های کاربری متکی هستند و به نظر می‌رسد به دنبال بازسازی برنامه‌های محبوب موجود با کد پایتون هستند.

جایگزینی برنامه های محبوب و محیط های میزکار با پایتون مطمئناً یک مفهوم جالب است و من مطمئن هستم که چالش های جالبی را به همراه دارد. حتی ممکن است راه حل های جالبی را نیز در دراز مدت به ما ارائه دهد.

مشکل ایجاد یک سیستم عامل که در آن همه برنامه های کاربردی محبوب، برنامه های خط فرمان و عناصر میزکار با برنامه های آزمایشی جدید جایگزین می شوند، این است که تقریباً تمام عملکردهای مورد انتظار از دست رفته است. اکثر توزیع‌های مدرن لینوکس بسیاری از مشکلات پیچیده محاسبات را حل کرده‌اند (یا اکثراً آنها را حل کرده‌اند) – راه‌اندازی در طیف وسیعی از سخت‌افزار، نصب سیستم عامل، بسته‌بندی یک مرورگر وب، ارائه ابزارهای مفید خط فرمان، ارسال محیط‌های دسکتاپ با ویژگی‌های کامل، مجموعه‌های اداری. و مرورگرهای وب پروژه هایی مانند پای ابر همه آن ابزارهای کاری، آشنایی و اکوسیستم نرم افزاری پشتیبانی شده را برای جایگزین هایی که اغلب کار نمی کنند یا خوب کار نمی کنند دور می اندازند.

آنها نصب کننده ای دارند که نه تنها کار نمی کند، بلکه نمی تواند بسته شود، اکثر ابزارهای خط فرمان گم شده اند، پشتیبانی سخت افزاری وجود ندارد، سیستم در حدود 10٪ مواقع زمانی که من تنظیمات یا مدیر بسته را بررسی می کردم از کار می افتاد. بسیاری از ابزارهای گنجانده شده مطمئناً کار می‌کردند (و کلاه من برای افرادی است که آنها را ساخته‌اند)، اما ابزارها معمولاً عملکرد مشابهی را با ابزارهای کمکی موجود در سایر محیط‌های دسکتاپ ارائه نمی‌دادند.

به طور خلاصه، سیستم عامل پای ابر یک مفهوم جالب است – یک سیستم عامل میزکار که تقریباً منحصراً کد پایتون را اجرا می کند، اما مطمئن نیستم که هدف مفیدی داشته باشد. هیچ کاری خارج از درک سایر توزیع های لینوکس انجام نمی دهد و اغلب فاقد عملکرد و ثبات ارائه شده توسط سایر پروژه های مبتنی بر دبیان است.

نویسنده: جسی اسمیت در DistroWatch

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *