برنامه نویسی برای سیستم عامل بومی و ایرانی پای ابر

آموزش تغییر پوسته گرافیکی در میزکار

سلامی دوباره به کاربران گرامی پای ابر؛ ما تو این مقاله کوتاه و نحوه تغییر پوسته گرافیکی می پردازیم که خیلی خیلی انجامش کار آسونیه پس تا آخر این مقاله همراه ما باشین…

روش های تغییر پوسته

در سیستم عامل پای ابر ما به سه روش می تونیم پوسته گرافیکی رو تغییر بدیم:

  • خط فرمان: با برنامه پایانه و یک دستور ساده اقدام به تغییر پوسته می کنیم
  • تنظیمات سراسری: بخش تغییر پوسته در تنظیمات سراسری وجود داره
  • منوی برنامه ها: در کنار برنامه ها شما شاهد بخش پوسته ها خواهید بود

خوب ما برای راحتی شما عزیزان از آخرین روش شروع می کنیم؛ آخرین روش به معنای واقعی کلمه مثل آب خوردنه!

تغییر پوسته از طریق منوی برنامه ها

میزکار سیستم عامل پای ابر
میزکار پای ابر

خوب برای تغییر پوسته گرافیکی از طریق لوگوی ابری اقدام می کنیم؛ توجه داشته باشین حتما با حساب اصلی root برای تغییر پوسته اقدام کنید به خاطر اینکه پوسته در تمام حساب ها تغییر می کنه و حالت root در نسخه های فعلی پای ابر کار می کنه و در نسخه های آینده ممکنه قابلیت چند پوسته در چند حساب اضافه بشه.

سیستم عامل پای ابر
منوی برنامه ها – سربرگ پوسته ها

خوب وارد منوی برنامه ها که شدیم سربرگ پوسته ها رو باز می کنیم؛ در نظر داشته باشین که حتما باید با حساب root لاگین کرده باشید برای تغییر پوسته؛ حالا پوسته مورد نظرتونو انتخاب می کنید و روی آن کلیک کنید.

خروج از نشست در پای ابر
خروج از نشست

خوب پوسته مورد نظر اعمال شده ولی هنوز بعضی بخش ها پوسته قبلی هستند! یعنی در واقع پوسته تا زمانی که از نشست فعلی حساب کاربری خارج نشید کامل تغییر نمی کنه؛ برای این کار روی دکمه «بله» فشار بدید تا دوباره پای ابر صفحه ورودش رو به شما نشون بده با پوسته جدید!

دارک مود در سیستم عامل پای ابر
پای ابر دارک مود

خوب تبریک می گم شما تونستین پوسته میزکار رو تغییر بدین! خوب بهتره روش های دیگه رو هم برسی کنیم:

تغییر پوسته از طریق تنظیمات سراسری

تنظیمات سراسری پای ابر
تنظیمات سراسری

خوب برای تغییر پوسته از طریق تنظیمات سراسری یکم طولانی تره از روش قبلی ولی بازم کاری نداره و شما به راحتی می تونین پوسته رو تغییر بدین.

نحوه شخصی سازی پای ابر
تغییر پوسته

روی پوسته مورد نظرتون کلیک کنین تا تنظیم بشه بعد مثل روش قبلی باید از نشست فعلی خارج بشید تا همه تنظیماتش اعمال بشه؛ میریم سراغ روش سوم:

تغییر پوسته با پایانه

این روش برای افرادی که لینوکسی نیستند ممکنه آزار دهنده باشه و زیاد خوششون نیاد اما لینوکسی ها چون عاشق خط فرمان هستن می تونن تو پای ابر بدون استفاده از حالت گرافیکی خیلی سریع پوسته رو تغییر بدن!

شخصی سازی پای ابر
باز کردن پایانه

ابتدا باید پایانه رو طبق تصویر بالا باز کنین و بعد دستورات مورد نظر رو داخلش وارد کنین.

پایانه سیستم عامل پای ابر
پایانه

برای باز کردن یک پوشه در حالت غیرگرافیکی دستور cd استفاده میشه و ما برای تغییر پوسته باید وارد پوشه پوسته ها بشین «مسیر این پوشه در /usr/share/themes/» قرار داره.

cd /usr/share/themes

با این کار به راحتی میشه هر پوسته ای رو اجرا کرد؛ پوسته ها در خط فرمان فایل های اجرایی هستن با پسوند sa. اما این یعنی چی؟

پوسته ها و دیگر بخش های پای ابر با زبان اسکریپتی سایه نوشته میشن؛ این زبان اسکریپتی شبیه به بش هست اما بش نیست و فقط تو پای ابر کاربرد داره و بیشتر ابزاری برای توسعه برنامه ها تو پای ابر هستش.

تمام پوسته ها از زبان اسکریپتی سایه استفاده می کنن تا به راحتی با اجرا شدن تمام تغییرات رو اعمال کنن؛ شما می تونید یک اسکریپت سایه برای نوشتن پوسته دلخواه خود بنویسید و در همین مسیر /usr/share/themes/ قرار بدین.

خوب ما باید تمام محتوای این مسیر رو لیست کنیم ببینیم چندتا پوسته داریم:

ls

این کار رو فقط زمانی انجام بدین که بیشتر از دو پوسته پیش فرض پای ابر رو سیستم شما نصب باشه وگرنه با زدن این دو دستور زیر به راحتی پوسته تغییر می کنه و لازم نیست این همه مرحله بروید:

# دستور پوسته روشن

/usr/share/themes/breeze

# دستور پوسته تاریک

/usr/share/themes/breeze-dark

در صورتی که می خواهین پوسته های دیگه اجرا بشه و می دونین چه اسمی داره فقط کافیه بدون نام بردن پسوند sa. اونو به شکل بالا اجراش کنین؛ اما اگه نمی دونین خوب دستور ls تمام محتویات پوشه پوسته ها رو لیست می کنه بعد از بین لیست یک پوسته رو انتخاب می کنید:

شخصی سازی سیستم عامل ایرانی پای ابر
نحوه تغییر پوسته با پایانه

خوب برای اجرای یک اسکریپت در پوشه باز شده ابتدای آن /. وارد کنین سپس نام پوسته بدون پسوند sa. بعد کلیک Enter رو فشار بدین.

برای اعمال پوسته در تمام بخش ها به صورت دستی از طریق منوی بالای پای ابر بخش «دیگر > حساب کاربری > خروج از نشست» اقدام کنین و از نشست فعلی خارج بشین تا تمام تغییرات اعمال بشه؛ امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده و حسابی ازش لذت بردین تا مطلبی دیگه خدانگهدار…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *